Karbonsan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay    Karacalar; "Karbonsan, 1994 yılında kuru buz dağıtımı ve CO2  satışı amacıyla kurulmuştur. Daha sonra, 2004 yılında, küçük bir atölyede iç pazar için kreyojenik tank üretimine başlamıştır. Kısa süre içinde önemli bir basınçlı kap üreticisi haline gelen şirket, 2009 yılında Aytemiz Şirketler Grubu bünyesine dahil edildi. 

Karbonsan'ın Aytemiz Şirketler Grubu tarafından satın alınmasından sonra üretim tesisleri 2009 yılında, Gemlik'e 20km uzaklıkta bulunan Bursa’nın Orhangazi ilçesindeki, 70.000 m2lik bir alana kurulu olan tesislerine taşındı. Taşınma işlemi stratejik olarak uluslararası pazarları desteklemenin yanı sıra, yurt içi pazarın da desteklenmesi açısından önemli sonuçlar doğurdu.  

2014 yılındaki kapasite artışı ile son teknolojik makine parkıyla donatılan tesisimiz zaman ve hammaddeleri efektif kullanmamızı sağlayarak müşterilerimizin beklediği hizmet düzeyine çıkmamıza imkan sağlamaktadır.

Karbonsan sıvılaştırılmış gazların depolanması, taşınması ve dağıtımı için çok çeşitli kriyojenik ürünler ve sistemler sunmaktadır. Karbonsanın geniş ürün yelpazesinde, kriyojenik tanklar, LIN, LOX, LAR, LNG gibi gazlar için ISO tank konteynerler, yarı-römorklar; petrol ürünleri, LPG ve LNG için depolama tankları, sabit tankerler ve yarı römorklar, buharlaştırıcılar ve vakum izolasyonlu borulama sistemleri bulunmaktadır. Karbonsan ısı değiştirici ve elektrik santralleri için özel tanklar gibi basınçlı ekipman tasarımı ve üretiminde de aktiftir.

Bu kadar büyük değişikliklerden sonra 1994 yılındaki Karbonsan ile şimdiki Karbonsan arasındaki farklar nedir?

Turgay Karacalar; "Her yeni gün bizim için yeni bir heyecandır. 2014'te 20 yaşını kutlayan Karbonsan bugünlerde ISO Tank Konteyner ve LNG Sistemleri üzerine yoğunlaşmıştır.”

"Geçmişe kıyasla piyasa globalleşti. Pazar payımızı artırmamız için, gelişen pazarlarda daha da söz sahibi olabilmek için uluslararası kuruluşlarla çeşitli işbirliklerine giriyoruz. Herhalükarda, Karbonsan olarak, çift haneli gelişimimizi sürdüreceğimize olan güvenimiz tamdır.”